Lossburg

Lossburgi partnerkapcsolat

Harta német nemzetiségi község, ahol aktívan működik a német kisebbségi önkormányzat. Iskolánkban 1952 óta folyik a német nemzetiségi nyelv tanítása, 1989-ben beindult a kétnyelvű oktatás is. Ennek fontos célja a német nyelv elmélyítése, amely elképzelhetetlen az anyaországgal való kapcsolattartás nélkül. E célt szolgálja az évenkénti diákcsere, amely 1991-től vált rendszeressé a németországi Lossburg és településünk között. A kapcsolattartás ezen formája rendkívül hatékony mind a gyermekeknek, mind a programban résztvevő német nemzetiségi nyelvet tanító pedagógusoknak. A mai nemzedék számára alapvető fontosságú, hogy az anyaország kultúráját is megismerjék, ezáltal saját identitástudatuk elmélyüljön.

Tanulóink számára kitűzött célok:

·      a testvériskola tanítási óráiba való bekapcsolódás, aktív részvétel,

·      nyelvi kommunikációs készség fejlesztése,

·      bekapcsolódás a lossburgi tanulók szabadidős programjaiba,

·      a német kulturális élet megismerése,

·      tapasztalatszerzés az iskolában működő demokratikus fórumokról.

Módszerek:

·      a tanulók kisebb csoportokra osztva részt vettek a partneriskola tanítási óráin, oktatási programjaiban,

·      szabadidő- és sporttevékenységek körében - a vendéglátó gyermekekkel, ill. azok családjaival – kézműves foglalkozás, uszodalátogatás, játékos sportvetélkedők a közeli sportpályán.

·      kirándulás a lossburgi erdőben

·      hagyományok megismerése (tánc, népviselet, zene) a helyi kulturális egyesület körében

·      a környéken található építészeti és természeti látványosságok megtekintése.

Program:

A kommunikáció és kapcsolattartás legfontosabb eszköze a nyelv. Fontos számunkra, hogy diákjaink értsék meg, hogy a nyelv birtoklása az emberi kapcsolatok terén szélesebb lehetőséget biztosít, ezáltal könnyebb eligazodni a világ és más országok dolgaiban, könnyebb a kommunikáció, az információk megszerzése, az egyén érvényesülése itthon és külföldön. Tapasztalataink alapján Harta és Loßburg tanulói között barátságok szövődtek, melynek elmélyítése a német gyerekek hartai látogatása során folytatódik ez év őszén.

Hisszük, hogy mindez alapja a német nyelv megőrzésének, ápolásának, az európai kultúra befogadásának.